Ako otehotnieť

Prijať fakt, že sa mužovi a žene nedarí splodiť dieťatko hneď, keď sa na to cítia pripravení, môže byť motivujúcou výzvou. Príroda vie čo robí a detičky vedia, prečo čakajú. Niekedy sa stane, že túžba sa stane posadnutosťou a prestane vnímať všetky súvislosti, ktoré v sebe moment počatia má. Počatie, to je aktivita troch bytostí- ženy, muža a budúceho dieťatka. Ono je dokonalé a presne vie, kedy a komu sa má narodiť. Nie je ľahké prijať skutočnosť, že sa naše plány nezhodujú s plánmi dieťatka. Ale je veľmi dôležité, aby sme rešpektovali súkromie budúceho potomka a pomohli mu k počatiu vnímavými cestami.

Veľa žien si neuvedomuje, že umelým oplodnením berú dieťatku jeho slobodu, šancu zvoliť si preň najvhodnejší moment, kedy vstúpi do ženského tela. Nehovoriac o tom, že pri umelom oplodnení vznikne vždy niekoľko nových bytostí a len preto, aby sa žena stala matkou, zomrie niekoľko jej nenarodených detí, ktoré sa po úspešnom umelom oplodnení  považujú za biologický odpad a sú usmrtené. Verím, že keby sa budúci rodičia nad týmto zamysleli z tohto pohľadu, zmenili by prístup k vzniku ich dieťatka.

Už Thomas Verny vo svojej knihe Tajomný život dieťaťa pred narodením prejavuje pochybnosti nad správnosťou násilného splodenia dieťatka, či jeho prípadného vynosenia náhradnou matkou.

„Z lekárskeho hľadiska je celý problém už vyriešený;  prenos spermie je jednoduchý, lacný a spoľahlivý. Z právneho hľadiska tu však  vznikajú komplikované otázky. Predovšetkým  nie je jasné, komu dieťa patrí: dvojici, alebo manželovi, alebo náhradnej matke. Jestvujúce zmluvy vyžadujú, aby sa dieťa odovzdalo dvojici na adopciu. No mnohí odborníci z oblasti práva sú presvedčení, že súdy neodoberú dieťa prirodzeným matkám, bez ohľadu na to, čo zmluva vyžaduje…Ak by sa aj takéto právne komplikácie dali vyriešiť, zostáva otázka, či je alternatíva náhradnej matky rozumná. Zaiste, bezdetnej dvojici poskytuje dieťa, ktoré im aspoň spolovice biologicky patrí. Viem pochopiť, že niektoré dvojice dajú tejto alternatíve prednosť pred adoptovaním úplne cudzieho dieťaťa. No treba si položiť otázku, aké motívy má žena, ktorá sa rozhodne stať sa matkou. Robí to preto, že má radosť z tehotenstva, alebo jednoducho pre peniaze? Obávam sa, že vo väčšine prípadov sú odpoveďou peniaze. Náhradná matka, sa prirodzene bude brániť tomu, aby sa emocionálne viazala na dieťa, ktoré nosí. Ak by tak neurobila, bolo by pre ňu neskôr bolestné dieťaťa sa vzdať. Čo všetko by takáto matka bola schopná pre takéto dieťa obetovať? Prestala by fajčiť a piť, dávala by si pozor na to, čo je? Vydrží záťaž prirodzeného, hoci bolestivého pôrodu, alebo pôjde ľahšou cestou pomocou analgetík a anestetík bez ohľadu na ich účinok na dieťa? Bude za daných okolností milovať a vážiť si život, ktorý v sebe nosí?…Podobné otázky vznikajú pri “deťoch zo skúmavky”…Vyrábanie života predstavuje podstatný zásah proti prírode…“.

Páči sa mi, ako o počatí rozpráva Ivana KÖnigsmarková v knihe Hovory s porodní bábou od Jany Doležalovej.

„Pokiaľ chceme otehotnieť, potom ihneď, a najradšej v termíne, ktorý sme si vybrali. Lenže príroda nekoná podľa našich predstáv, v prírode má všetko svoj čas…a stým je potrebné sa zmieriť…Pre otehotnenie sú dôležitejšie ako čokoľvek iné psychická pohoda a schopnosť dopriať udalostiam voľný priebeh…Všetkým ženám, ktoré nemôžu otehotnieť, odporúčam v prvom rade psychoterapiu a až potom čokoľvek iné…“

A ako sa tomu dá pomôcť, keď bocian stále nechodí?

V roku  1991 uznal český minister zdravotníctva metódu Ľudmily Mojžíšovej ako metódu prvej voľby k liečbe funkčnej ženskej sterility. Táto rehabilitačná sestra vyvinula sériu cvikov, ktoré dodnes pomáhajú otehotnieť ženám nielen v Českej a Slovenskej republike. Viac o tejto metóde sa dozviete tu http://aktivne.com/cviceni-praha/cviky/mojzisova/index.html . Skúsenosti žien s touto metódou sú napríklad tu http://mamina.pluska.sk/mamina/zdravie/10-cvikov-pani-mojzisovej.html . A jej metóda je spracovaná v niekoľkých knihách rôznych autorov, stačí si vybrať.

Ďašou významnou osobnosťou je Eugen Jonáš. Vynašiel doteraz najúspešnejšiu metódu prirodzeného počatia na svete.  Je to vedec, lekár, psychiater a bol už dvakrát americkými a argentínskymi vedcami navrhnutý na Nobelovu cenu. Zaujímavo sa o ňom a jeho metóde píše napríklad v jednom článku z lady.sk (http://lady.sk/index.php?id=378) „Už zopár desaťročí existujú na svete Jonas International centrá. Ich zakladateľom je veľký malý človek zo slovenskej dedinky Maňa Dr. Eugen Jonáš. Minulý týždeň bola u neho delegácia z Japonska a z Austrálie a predtým z Indie. Vlády sveta sa snažia využiť vedomosti doktora Eugena Jonáša v prospech svojich žien. Možno je typické pre Slovensko, ale súčasne veľmi smutné, že o týždeň vyjde kniha o prirodzenej regulácii počatia metódou Dr.Jonáša v japončine a práve prebieha jednanie o tom, či ju niekto preloží aj do slovenčiny. Keď sa to aj podarí, kto vie, či sa nájde na Slovensku distribútor?“

Jeho domovská stránka je http://centrumjonas.com/slovak.html a nedávno sa objavil aj v televízii, kde rozprával o úspechoch jeho metódy http://www.ta3.com/sk/relacie/12_portret/6091_relacia-eugen-jonas-vdaka-mojim-vypoctom-sa-rodia-deti . (K  jeho metóde mám len jednu poznámku. Pokiaľ  sa využije na splodenie dieťatka, je určite vítaná, ale pokiaľ ide o jeho metódu plodných a neplodných dní, počula som o jednej rodinke, ktorá používala ním stanovené plodné a neplodné dni ako antikoncepciu a splodili s ňou dve deti.  Ale ani prezervatívy nie sú stopercentné, takisto poznám dievčatá, ktoré otehotneli počas používania hormonálnej antikoncepcie, takže asi mám len veľké šťastie, že som počula práve o niekom, kto spadá do toho percenta, na ktoré Jonášova metóda nestačila).

Naše zdravie, to je stav našej mysle. Je to neuveriteľné, ale naozaj dokážeme všetko silou viery s láskou v srdci.

Prajem vám veselé počatia :)