Masáž dojčiat – kurz si môžete urobiť už v tehotenstve ;o)

Domovom masáže dojčiat je India. V Indii sa masáž používa už stáročia a jej tradícia sa prenáša z generácie na generáciu prostredníctvom matky. Matky na celom svete inštinktívne vedia, že ich bábätká potrebujú objatie, pohladenie a láskyplný dotyk. Masáž je taká forma komunikácie, ktorá je schopná bez slov rozvíjať city, lásku a pokoj, pričom jej najdôležitejším nástrojom je dotyk. Dotyk ako taký má nesmierne dôležité miesto v živote každého človeka, lebo je súčasťou všetkých ľudských vzťahov počas celého života. Láskyplná masáž je jedným z najväčších darov, ktorá môže emocionálne obohatiť životy rodičov a ich detí. V jednotlivých spoločnostiach sa práve táto forma komunikácie stala aj súčasťou starostlivosti o dieťa.

Metóda masáže dojčiat úzko súvisí aj s menom Vimaly Schneider McClure. Vimala pochádza s USA a ako 21 ročná pracovala v sirotinci v severnej Indii, kde napriek biede a materiálnej chudobe mala tú česť vidieť na vlastné oči citové a duševné bohatstvo tamojších ľudí. Každodennou masážou, kedy staršie deti masírovali tých mladších vytvárali okolo seba duševný pokoj a harmóniu. Vimala počas svojho pobytu ochorela na maláriu a mala možnosť okúsiť ozdravujúce účinky masáže aj na vlastnej koži, ktoré jej zachránili život. Na základe svojich zážitkov a masírovaním vlastných detí vyvinula metódu masáže dojčiat, ktorá pozostáva z kombinácie prvkov indickej masáže, švédskej masáže, jogy a reflexológie.

Táto metóda sa v začiatkoch šírila len v USA od r. 1978 a neskôr r. 1986 vznikla Medzinárodná asociácia masáže dojčiat – IAIM (International assosiation of infant massage), ktorej vedenie dodnes pôsobí v Kodani a odtiaľ riadi výuku inštruktorov aj výskum v celej Európe. Inštruktori masáže dojčiat pôsobia už v 52 krajinách sveta a podieľajú sa takto na zvyšovaní kvality starostlivosti o dieťa.

Množstvo výskumov, pokusov a pozorovaní viedlo k dôkazu pozitívnych účinkov masáže či už na dieťa alebo na rodiča.
Vedeli ste, že masírovať sa môžu deti už od narodenia?

Pozitívne účinky dojčeneckej masáže na dieťa a na rodičov sú neoceniteľné!
Pravidelným masírovaním rodič/opatrovateľ prispieva k duševnému, telesnému vývoju, k podpore životne dôležitých orgánov (trávenie, krvný obeh, dýchanie).

Detský spánok je hlbší a pokojneší.
Masáž pomáha pri relaxácii a pri uvoľňovaní vnútorného napätia.
Rodičom masáž pomáha rozpoznať problémy bábätka, prehlbuje sa materinský cit a vzrastá sebaistota v úlohe rodiča.
OTECKOVIA tiež dostávajú príležitosť zblížiť sa so svojim bábätkom. OTECKO sa zbližuje so svojim bábätkom po duševnej stránke a tiež podporuje aj prehĺbenie citovej väzby.
Masážou nastáva aj iná forma komunikácie ako verbálna, kde hlavnú úlohu zohráva dotyk, očný kontakt, a čuch.

Pozitívne účinky masáže po fyzickej stránke sú následovné: 
Redukuje nevoľnosti pri bolestiach, rast zubov, kolike, emocionálnom strese.
Zvyšuje kvalitu spánku.
Podporuje uvedomovanie si vlastného tela.
Podporuje uvoľnenie a odbúravanie popôrodného stresu.
Podporuje trávenie a nárast hmotnosti.
Podporuje svalovú sústavu a koordináciu pohybu.
Podporuje imunitný systém a vylučovanie.
Podporuje vývoj zmyslových orgánov.
Podporuje tvorbu hormónov.
Stimuluje krvný obeh.

Túto metódu rozširujú medzi rodičmi jedine certifikovaní inštruktori masáže dojčiat, medzinárodne nazývaní aj CIMIs – Certified Infant Massage Instructor.

Inštruktori masáže dojčiat nemasírujú bábätká, hmaty vyučujú prostredníctvom ukážkovej bábiky a rodičia sa učia jednotlivé hmaty priamo na svojich bábätkách. Jeden takýto kurz pozostáva z 5-ich hodín, ktoré sú rozdelené na 5 stretnutí po 1 hodine. Na každej z týchto hodín sa naučí rodič postupne jednotlivé hmaty od hlavy až po päty, pričom súčasťou hodín sú diskusie a rozprávania o účinkoch masáže, o citovej väzbe, o plači, o bolestiach brúška, o nepokojnom bábätku a ďalšie zaujímavé témy súvisiace so starostlivosťou o dieťa.
Tieto kurzy si rodič dohodne s inštruktorom. Dohodne si skupinový kurz alebo individuálny (len vo výnimočných prípadoch), miesto, čas, potreby na kurz atd.

Ako certifikovaná inštruktorka masáže dojčiat by som chcela túto metódu a tento druh starostlivosti o bábätká dostať čo k najväčšiemu počtu rodín aj u nás na Slovensku. Milé mamičky a oteckovia zažite aj vy ten výnimočný pocit spojenia so svojim bábätkom a podporte tým duševné aj telesné zdravie svojich detí.

V prípade záujmu a ďalších otázok môžete kontaktovať certifikovanú inštruktorku masáže dojčiat telefonicky, mailom.

KONTAKT: 
CIMI – Aneta Tirpaková-Csala
mobil: 0907 256 234
mail: tirpak@hotmail.com
skype: mark.aneta