Megazdravé raňajky pre tehuľky, dojčiace mamky a každého, kto chce:)

Už desať rokov máme doma na raňajky kašu. Kým v začiatkoch to boli surové vločky zaliate vriacou vodou ochutené nastrúhaným jablkom a medom, dnes je to oveľa nutrične hodnotnejšia verzia. Verím, že najmä vďaka týmto raňajkám som zažila zdravé tehotenstvo so super krvným obrazom a aj teraz, keď dojčím, mám dobrý pocit, že dieťatko prospieva z kvalitnej výživy.
Príprava rannej kaše začína večer.

  • Pred spaním zalejem vločky. Po experimentoch s mnohými sme ostali pri ovsených, kamarátka Bejka pridáva aj pohankové. Kupujeme ich v bio kvalite v deemku. Zaliatím vločky cez noc napijú vodu a keď sa ráno uvaria, telu dodajú vlahu.
  • Zalejem semiačka. Vo fľaške mám mix. Je to jednoduchšie raz naplniť zo sáčkov veľkú fľašku..Mix obsahuje: sezam, ľan, konopné semiačka, slnečnicu, mak. Možno by sa dali pridať aj tekvicové semiačka, ale pomenej, lebo sú dosť výrazné chuťovo. Vyskúšam:). Semiačka sa zalievajú preto, lebo sa močením z nich odburáva ochranná vrstva semena a stáva sa tak stráviteľnejšie a dokážeme z nich prijať viac živín.
  • z toho istého dôvodu zalejem vopred večer orechy. Najčastejšie vlašské, ale keď sú poruke, aj mandle a lieskové.

Väčšina použitých semiačok a orechov obsahuje preveľmi dôležité omega 3 kyseliny, vďaka ktorým sa správne vyvíja mozog dieťatka.

Ráno dám variť kašu a kým sa varí, na Nutribulete zmixujem semiačka. Obsah precedím, hmotu dám rovno do taniera a vzniknuté mlieko pijem ku kaši.

  • Zatiaľ môj muž pripravuje smoothie a pijeme ho nalačno. Ovocie plus niečo zelené (šalát, špenát). Keď Maťko neurobí smoothie, aspoň vymačkám citrón a vypijem to pred jedlom. Vitamín C podporuje vstrebávanie vápnika, ktorého super dávku ponúkne kaša. Smoothie robíme na Nutribullete. Dokáže rozmixovať potravinu až na bunkovú úroveň takže telo využije všetky živiny. Oveľa vyššia trieda od Nutribulletu je Perfekt Smoothie a jedničkou v tomto je Vitamix.
  • Celé tehotenstvo som si ku kaši ako sladidlo vyrábala čokoládu. Zmieša sa med  ( jedine domáci, najlepšie v bio kvalite. My máme od včelára svokra, alebo objednávame aj od Maroša Bujňáka bio med) s kakaom z pražených bôbov a kokosový olej v ( bio kvalite všetko) a s troškou vody a vymieša sa čokoláda liata.
  • alebo sa dá aj na nutribulete na prášok pomlieť kokosový cukor s kakaom a posype sa tým kaša. Aby sa to pekne roztopilo, rada teplú kašu potriem kokosovým olejom a tým pádom vznikne taká príjemná vrstva navrchu :).
  • Pre osvieženie pridávam lekvár. Roky fičíme na lekvare bez cukru Poiret Tartinade stroop spread. Povídla se švestkami. Jedna báseň. Predávajú ho v Regeneračnom centre napríklad v Košiciach.
  • Pridám nadrvené orechy, mletú škoricu, sušené hrozienka a hotovo.

Možno aj vám zachutí a nebudete si bez nej vedieť predstaviť ráno :)

PS:Ak vám tento článok pomohol, budem vám vďačná za symbolickú podporu fungovaniu stránky na čísle účtu :SK2583605207004202723862, prípadne keď vás osloví CD pre tehotné páry Detičky lásky, CD pre rodinky Vílie pesničky alebo knižka o pôrodoch doma Zrodenie alebo aj my sme (sa) rodili doma.
s láskou Saška