Nedostatok železa v tehotenstve je prirodzený

Ak sa rozhodnete, že v tehotenstve chcete byť pod dohľadom (a tým aj v moci lekárov), naše  zdravotníctvo má pre vás pripravené množstvo vyšetrení, medzi ktoré patrí aj kontrola hladiny železa v krvi. Je len otázkou času, kedy informácie zo zahraničných výskumov preniknú aj medzi našu lekársku obec a lekári nebudú farmaceutickým lobingom tlačení k “liečeniu” nedostatku železa. Svetovo uznávaná pôrodná asistentka Ingeborg Stadelmann uviedla, že nedostatok železa v tehotenstve je prirodzený a potrebný preto, že pri pôrode stratí žena značné množstvo krvi. Práve vďaka tomu, že je železa v krvi menej, nestratí ho veľa.

Dr. Vera Rosivalová v knihe Homeopatia-Liečba pre každého uvádza:
“Železo je potrebné predovšetkým na krvnú stavbu buniek dieťaťa. Plodová voda v tele matky ešte viac riedi existujúce množstvo železa, takže koncentrácia železa celkovo klesá. Takýto ľahký pokles hladiny železa je ale u gravidnej ženy normálny a má svoj fyziologiký význam:

  1. Matku ľahký nedostatok železa chráni pred infekčnými chorobami (železo potrebujú na svoj rast a množenie aj baktérie).
  2. Kapiláry ( najjemenejšie krvné cievy) sa stávajú priepustnejšími a dieťa je lepšie prekrvené.
  3. Následne stúpa hladina medi, ako ochrana pred kŕčmi a predčasnými bolesťami, ktorá zároveň zvyšuje odolnosť proti infekčným ochoreniam.

Je tiež známe, že pri horúčkových ochoreniach, rovnako, ako v gravidite, klesá hladina železa, zatiaľčo hladina medi stúpa. Po ukončení mimoriadneho stavu sa tieto pomery samy znovu upravia. Ľahký poklas železa u gravidných žien nie je teda problémom  a nemal by sa hneď riešiť podávaním preparátov železa.

Pred podávaním bežných preparátov železa v normálnych prípadoch vás chcem rozhodne varovať. Mám pre to vážne dôvody:

  1. Preparáty železa väčšinou nemôžu kryť jeho potrebu, pretože vstrebávanie železa v čreve nie je závislé len od jeho prijatého množstva, ale riadi ho rad ďalších látok, ktoré väčšinou chýbajú súčasne so železom. Masívny príjem preparátov železa bez súčasného podávania medi, vitamínu B12, vitamínu C a kyseliny listovej očividne len zaťažuje organizmus. (Príjem železa sa znižuje v prítomnosti kyseliny citrónovej ( napr. v citrusových plodoch), kyseliny mliečnej (napr. v mlieku a mliečnych produktoch, alebo kyseliny vínnej (napr. vo víne). Všeobecne teda treba predchádzať tomu, aby sa užívalo železo súčasne s kyselinami.
  2. Množstvo železa, ktoré je nad hranicou potreby, sa nemôže využiť, pretože jeho resorbcia sa riadi potrebou. Nadbytočné železo zostane v črevnej stene a v tejto forme pravdepodobne poškodzuje sliznicu.
  3. Nadbytok železa dráždi žalúdok, tenké a hrubé črevo, čo môže viesť k zvracaniu alebo k hnačke, čím sa vlastne znehodnocuje dodávanie železa.
  4. Neúčinnosť liečby železom často spôsobuje infekcia.
  5. Podľa mojich skúseností z praxe môžu deti, ktorých brali matky počas gravidity preparáty železa, dostať príznaky homeopatického lieku (železo). K homeoptaickým príznakom železa teda aj po prílišnom používaní železa patria: búšenie srdca, začervenanie, pocity návalu krvy do hlavy, strata chuti do jedla, zvracanie, hnačka, oslabenie cievneho systému so zvýšeným plnením viditeľných žíl až k obrazu kŕčových žíl, únavnosť s nechuťou k akejkoľvek práci, nápadná slabosť, nepokoj, bolesti svalov a kĺbov…
  6. V psychickej oblasti sa prejavuje nervozita, duševné vypätie vyvoláva bolesti hlavy až migrény a oslabenie koncetračných schopností. Môže byť zasiahnutá aj termoregulácia.Myseľ sa mení, človek sa stáva ustrašenou bytosťou, ktorá je podráždená pri najmenšom odpore.”

Keď napriek tomu všetkému chcete príjmať železo, úple postačí kúra potravinami, v ktorých sa prirodzene železo nachádza.

Zdravé tehotenstvo a detičky vám prajem