Pohyb v tehotenstve

Za seba môžem povedať, že intuícia, alebo dieťatko nás navedú.

My sme do piateho mesiaca cvičili piatich tibeťanov, ktorých sme vystriedali za jógu pre tehotené a jógu prstov. Od začiatku do konca sme si tancovali, cvičili na fitlopte, veľa prechádzali v prírode, sem tam plávali, aj opatrne behali.
Až po Niovom narodení som zistila, že ideálne cvičenie pre tehotné je pod dohľadom majstra od skončenia 3. trimestra aj chi kung http://www.chi-kung.sk/ a brušný tanec:

“Orientálny brušný tanec vznikol pôvode ako tanec rodičiek v Stredbej Afrike asi 10 000 rokov pred Kristom. Hovorí sa mu tiež najstarší tanec na svete. Počas tehotenstva umožňuje tanec najintenzívnejší kontakt s bábätkom, ktoré je týmito úplne prirodzenými, pomalými, vlniacimi sa, kolísajúcimi a hojdavými pohybmi jemne masírované a hladené. Pri tanci žena priamo cíti reakcie dieťatka a učí sa im načúvať.

Tehotné ženy, ktoré tento tanec tancujú, získajú okrem zvýšenej pohyblivosti a pružnosti svalstva v panvovej oblasti tiež pozitívny vzťah k svojmu telu, čo im pomáha lepšie ovládať telo aj myseľ a prispieť tak k prirodzenému priebehu pôrodu. Tiež prispieva k vytvoreniu tzv. bondingu, vzájomnej hlbokej väzby medzi mamičkou a dieťatkom, ktorá je nevyhnutná pre jeho ďalší vývoj. Ideálne je, keď sa žena tomuto tancu venuje od počatia, ale začať sa dá kedykoľvek počas tehotenstva.

Tanec taktiež posilňuje ženine sebavedomie. Vedie k aktívnemu a vedomému prístupu nielen k tehotenstvu, ale i k samotnému pôrodu, ktorý väčšina mamičiek, ktoré tancujú, túži prežiť prirodzeným spôsobom, a to najlepšie vo vertikálnej polohe, ktorá využíva zemskú príťažlivosť.” Vlastimil Marek, Nová doba porodní.

Aj plávanie pôsobí blahodárne. Ideálne je samozrejme more, ale dá sa plávať aj v bazénoch, akurát treba použiť tampón napustený olivovým olejom. Takáto pomôcka zabráni preniknutiu chemickej a bacilovej vody z bazéna do tela.
A v neposlednom rade je idálna gravidjóga  – čiže jóga pre tehotné žienky.

Keď som po narodení uložila synčeka do šatky a jemne s ním tancovala, úplne sa tomu odovzdal a motivoval ma, aby sme si tak tancovali čoraz častejšie, až vznikol projekt www.tanecsbabatkomvsatke.tym.sk.

Kým sa naučil chodiť, veľmi rád tancoval na rukách a s prvými krôčkami pribudli aj tanečné kroky, takže si teraz môžeme schuti všetci naplno zatancovať :o).