Spievajme dieťatku ešte pred narodením

Milé tehulienky, srdečne vás všetky pozývam do spevu s vaším dieťatkom v brušku. Prenatálny spev je v zahraničí známy, avšak u nás pomerne neznámy pojem a jav. Mala som to šťastie niekoľko mesiacov – od marca do mája viesť spev tehuliek v Košiciach. Bolo to fantastické, avšak kúpou domčeka ďaleko od Košíc s potrebnou rekonštrukciou som musela na istý čas túto výnimočnú aktivitu odložiť. K spevu s dieťatkom však nepotrebujete aby vás niekto viedol, môžete si spievať kedy máte chuť a čas. 

Čo spievať?

Môžete si spievať vaše obľúbené pesničky a predovšetkým harmonické príjemné piesne: uspávanky, mantry, piesne určené detičkám. (My sme využívali piesne od autorov: Deva Premal (Gayatri mantra), Henry Marshall ( Amba amba, Om Trayambakam Yajamahae), MAOK – slovenský hudobník (Voda vodenka), piesne z nášho cd Veselé piesenky pre vnímavé tehotenstvo a detstvo (Ami tomake, Uspávanka, Nosím ťa v sebe), slovenské ľudové uspávanky (Ej padá padá rosička, Dobrú noc má milá, Čierne oči) a svetové ľudové uspávanky (Ho ho watanay, Tesegu z cd African Lullaby, keltská Fir a bhata…  Mnoho z nich je možné pre inišpiráciu nájsť na youtube.com. Pri speve si predstavujeme, ako túto pieseň spievame už narodenému zdravému spokojnému dieťatku.

Čo to prináša?

Hudobná stimulácia v prenatálnom období ovplyvňuje nielen reorganizáciu neurónovej a synaptickej siete v mozgu, ale aj sluch, ktorý sa najviac podieľa na prenatálnej stimulácii. Ten je pravdepodobne tým najdôležitejším zmyslom pre učenie v maternici, ako aj pre neskoršie učenie v detskom veku.

Doktorka Alexandra Lamontová z Univerzity v Leicestri na základe svojich výskumov s kolegami tvrdí: „Vedeli sme, že ľudské plody počujú od 20. týždňa po počatí. Nové však je, že teraz tiež vieme, že deti si až do veku jedného roku pamätajú, akú hudbu počuli v matkinom brušku a dávajú jej prednosť pred inou.“

Prenatálny spev vám pomôže lepšie prežívať vaše tehotenstvo, lepšie sa pripraviť na pôrod, a to fyzicky ako aj psychicky, prispeje k veľmi skorej komunikácii s vaším (ešte nenarodeným) dieťaťom a tiež pomôže bábätku pripraviť sa na svoj ďalší život. Spev je spôsob, ktorý vás naučí dýchať vyrovnane. V okamihu pôrodu, keď začnú kontrakcie, sa pre vás spev stane veľmi užitočným, aby ste si našli správny spôsob dýchania. Hlboké tóny totiž znižujú prah bolesti.“ Dr. Alexander Saša CATOIRE

Svetoznámy francúzsky pôrodník Michel Odent tehotným mamičkám radí: „spev je to najlepšie, čo môžete svojmu dieťatku poskytnúť. Zvuková stimulácia dieťatka v brušku je veľmi výhodná a dôležitá pre rozvoj plne a zdravo telesne, emocionálne, intelektuálne a duchovne vyvinutého človeka.“  M. Clementisová v londýnskej pôrodnici zistila, že štvormesačné a päťmesačné deti v maternici reagujú na Vivaldiho a Mozartovu hudbu upokojením, kým Brahms a rock ich ruší. Novorodenci výrazne preferujú melódie, ktoré im mamička spievala pred narodením.

„Čím viac mamička tehotenstvo prespieva, tým viac dieťatko prospieva.

Ukázalo sa, že práve pravidelný spev, teda prenatálna komunikácia s budúcim novorodencom, stimuluje rast dentritov neurónov v mozgu, a tie pri pôrode neumierajú (ako sa to deje v mozgu novorodeniatok, ktorým mamičky nespievali).Takto prenatálne stimulované deti sú zdravšie, rodia sa s optimálnou váhou, usmievavé a s otvorenými očami…Vaša myseľ sa uvoľní, zmeditujete seba aj dieťatko. Spev pomáha aj mamičke. Spievanie v pomalom tempe lieči, upokojuje, viac okysličuje, prekrvuje.

Mamičky, spievajte! Pravidelne spievajte! Keď človek spieva, uvoľní sa a jeho dych sa stane pravidelný, prestane myslieť na všetky tie bežné každodenné starosti a predovšetkým – uvoľní hlasivky! Akonáhle uvoľníte hlasivky (áno, dokonca aj tí, ktorí vďaka autoritatívnej výchove od detstva tvrdia, že spievať nevedia), uvoľníte aj emočné bloky a následne i svoju psychiku! Na nej totiž, ako vedeli všetky dávne spoločnosti, záleží zo všetkého najviac. Detičky, ktorým mamky v tehotenstve spievajú vykazujú väčší rozsah pamäte a dochádza k urýchleniu vývoja schopností. Majú nadpriemerné jazykové a hudobné nadanie, sú značne tvorivé. Sú zvedavé a preukazujú výbornú schopnosť rýchlo zaznamenávať a spracovávať informácie. Lepšie zvládajú stres a dokážu sa sami lepšie upokojiť. Majú výborné kognitívne schopnosti – testy preukázali nadpriemerne vysoký inteligenčný kvocient. Každá ste pre to svoje bábätko najlepším médiom v tej najlepšej skladateľskej a interpretačnej forme.“ Vlastimil Marek (Nová doba porodní, Každá maminka je Mozart, Hudba jinak)